<< vj

* miss kittin

INFO
EN >
Born in Grenoble, a town in southeastern France, in a house full of tunes from Genesis, Supertramp, Miles Davis, Maria Callas, Pink Floyd and The Beatles, Hervé started to play the piano at a young age and became a professional DJ in 1995 after several years of ballet training. With Mike Dearborn, she played in various towns through France, as well as Moscow and Chicago, taking the name Miss Kittin after moving to Geneva in 1996. Her first album as Miss Kittin, which was also called The First Album, was a collaboration with French producer The Hacker and was regularly featured in the best albums of the decade lists, selling 50.000 copies worldwide despite not charting.

Having released her first solo album I Com in 2004 on the Astralwerks label, she went on to publish another two, BatBox and Two, on her own Nobody's Bizzness label, which she founded in 2004. Her live performance in Sónar Barcelona in 2006, to which Aphex Twin, Modeselektor, Boom Bip and The Hacker contributed, was featured in a live album. Miss Kittin became one of the most esteemed musicians of the electronic music scene with her ability to combine simple yet evocative lyrics with techno melodies, while maintaining her enigmatic persona with her surprising live performances.

Having worked with musicians such as Felix da Housecat and Golden Boy throughout her career, Miss Kittin released her latest album titled Calling From The Stars, which featured a cover of R.E.M.'s Everybody Hurts, in 2013. While sharing her admiration for artists such as Madonna, Rush, Prince, Stanley Kubrick, Depeche Mode, Kiss and David Bowie through liner notes, she became an artist to be admired in the electronic music scene with her iconic persona and unique musical style.
TR > Genesis, Supertramp, Miles Davis, Maria Callas, Pink Floyd ve The Beatles gibi isimlerin dinleyerek büyüyen Hervé, çocukluk yıllarında piyanoyla başlayıp baleyle devam ettirdiği sanatsal yönelimini 1995'te başlattığı DJ'lik kariyerine doğru evirdi. Mike Dearborn'la birlikte Fransa'nın farklı bölgelerinin yanı sıra Moskova ve Şikago'da performans sergileyen sanatçı, 1996'da Cenevre'ye taşınmasından bir süre sonra Miss Kittin adını kullanmaya başladı. Bu isimle yayınladığı ilk albüm olan ve Fransız prodüktör The Hacker'la birlikte çalıştığı The First Album, dünya çapında 50.000'den fazla sattı. Kayıt, elektronik müzikte son on yılın en iyileri listelerinde düzenli olarak yer aldı.

İlk solo albümü I Com'u 2004'te Astralwerks etiketiyle yayınlayan sanatçı, sonraki iki albümü BatBox ve Two'yu kendi plak şirketi Nobody's Bizzness etiketiyle yayınladı. 2006'da Sónar Barselona'da sahne alan Miss Kittin; Aphex Twin, Modeselektor, Boom Bip ve The Hacker gibi isimlerin kendisine eşlik ettiği canlı performansını Live at Sónar adlı bir albüm olarak da yayınladı. Basit ve akılda kalıcı sözleri, techno altyapılarıyla birleştirerek elektronik müziğin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri haline gelen Miss Kittin, sürprizlerle dolu canlı performanslarıyla gizemli yanını korumayı da başardı.

Kariyeri boyunca Felix da Housecat ve Golden Boy gibi isimlerle de çalışan Miss Kittin, hayranlarının karşısına son olarak 2013 yılında R.E.M.'in Everybody Hurts parçasının bir cover'ına da yer verdiği Calling From The Stars isimli albümüyle çıktı. Albümlerinin kapaklarındaki tanıtım notları aracılığıyla Madonna, Rush, Prince, Stanley Kubrick, Depeche Mode, Kiss ve David Bowie gibi isimlerden esinlendiğini paylaşan Fransız sanatçının kendisi de ikonik personası ve özgün müziğiyle elektronik müzik çevrelerince ilham alınan bir isim haline geldi.

RELATED LINKS

miss kittin
> misskittin.com
> misskittinandthehacker.com
soundcloud > miss kittin
twitter > miss kittin
facebook > miss kittin
youtube.com > miss kittin
wikipedia > miss kittin
discogs > miss kittin
last.fm > miss kittin
residentadvisor > miss kittin
PAST EVENTS
26.11.2016 | PHOTO VIDEO
ZORLU PSM
[FR] Miss Kittin
[TR] Mabbas