<< vj

* actress
INFO
EN >
Actress has been in the music business for 12 years and has released countless EPs and singles, along with 4 studio albums. His music is mostly defined as electronic; however, a deeper look shows the harmony of different styles. The English musician has been influenced by ambient, experimental, R&B and house music, adding Detroit techno and rap to the list with his latest album Ghettoville. Having worked with the prestigious Ninja Tune while releasing singles and albums on labels such as Honest Jon's Records, Nonplus Records and Werkdiscs, he carries the variety to his DJ sets.

Actress received critical acclaim with his debut album Hazyville in 2008 and maintained a darker sound in his second album Splazsh (2010). After Splazsh, an album that contained a more frequent use of R&B elements, Actress' third album R.I.P. was released in 2012. Actress was one of the 10 producers that appeared in the DRC Music album Kinshasa One Two, which was recorded by Damon Albarn and featured Dan the Automator, Richard Russell, Rodaidh McDonald, Jneiro Jarel, Marc Antoine, Alwest, Remi Kabaka Jr., Totally Enormous Extinct Dinosaurs and Kwes.
TR > Yaklaşık 12 yıldır düzenli olarak üreten ve bu süre içinde sayısız EP, single ve 4 stüdyo albümü yayınlayan Actress’in müziği, elektronik müzik çerçevesi içinde tanımlansa da derinlere inildiğinde birbirinden farklı müzik türlerinin uyumuna rastlayabilirsiniz. Son albümü Ghettoville’e kadar ambient, deneysel, R&B ve house müziğinden beslenen İngiliz sanatçı, Ghettoville’le birlikte Detroit techno ve hiphop’ı da işin içine dahil etti. Ninja Tune gibi prestijli bir plak firmasıyla çalışan; Honest Jon's Records, Nonplus Records ve Werkdiscs gibi label’lardan tekli, EP ve albüm formatında ürünler yayınlayan Actress, DJ setlerinde de bu çeşitliliğini sürdürüyor.

İlk albümü Hazyville’i 2008 yılında yayılamasının ardından hayli pozitif eleştiriler alan İngiliz sanatçı, 2010 çıkışlı albümü Splazsh’le daha karanlık bir sound’u benimsedi. Actress’in R&B elementlerini daha yoğun bir şekilde kullandığı albüm olarak kayıtlara geçen Splazsh’in ardından 2012 yılında üçüncü albüm R.I.P. yayınlandı. Kayıtları Damon Albarn tarafından yapılan ve Dan the Automator, Richard Russell, Rodaidh McDonald, Jneiro Jarel, Marc Antoine, Alwest, Remi Kabaka Jr., Totally Enormous Extinct Dinosaurs, Kwes gibi isimlerin yer aldığı DRC Music albümü Kinshasa One Two’da boy gösteren 10 prodüktörden biri olan Actress, son olarak Ghettoville’le hayranlarının karşısına çıktı.

RELATED LINKS

actress
> whoisactress.com
twitter > actress
wikipedia > actress
discogs > actress
ninjatune > actress
werkdisks > actress
residentadvisor > actress
PAST EVENTS
25.11.2016 | PHOTO
ZORLU PSM
[UK] Actress
[TR] Isshu
[TR] Aportrait